mycall kantor on-line

Autor Wątek: podatki w Danii - własna firma  (Przeczytany 2916 razy)

Offline mocny

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 8
 • Karma: +0/-0
  • Zobacz profil
podatki w Danii - własna firma
« dnia: Luty 14, 2013, 04:15:05 pm »
cześć.

moja firma jest na polskim rynku od 2001 roku, teraz planuje rozwinąć obszar działań i na początek wybrałem Danię. Poszukuję wszelkich informacji dotyczących podatków w tym kraju.

z góry dziękuje i pozdrawiam

Offline magdalenka

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 17
 • Karma: +0/-0
  • Zobacz profil
Odp: podatki w Danii - własna firma
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2013, 05:32:01 pm »
podatek VAT

Od dnia 1 stycznia 2009 r. dla zagranicznych firm świadczących usługi w Danii obowiązuje odwrócony obowiązek podatkowy.

Oznacza to, że firma Polska sprzedająca na terenie Danii usługi duńskim firmom-zleceniodawcom, nie nalicza na wystawianych przez siebie fakturach podatku VAT. Duński zleceniodawca jest zobowiązany naliczyć, na podstawie otrzymanej faktury, i zapłacić Urzędowi Skarbowemu 25 % VAT wartości netto zrealizowanej usługi. 

Odwrócony obowiązek podatkowy nie dotyczy jednak firm zagranicznych wykonujących usługi na rzecz osób fizycznych. Firmy takie są zobowiązane do rejestrowania się jako płatnicy VAT w SKAT i naliczania 25% VAT-u na wystawianych fakturach. 

Odwróconym obowiązkiem podatkowym są objęte wszystkie usługi objęte w Danii podatkiem VAT, które polska firma dostarcza firmom-zleceniodawcom duńskim, będącym płatnikami VAT w Danii.

Jako przykład można tu wymienić usługi związane z robotami budowlanymi, naprawami i pracami konserwacyjnymi nieruchomości i ruchomości, usługi sprzątania, leasing pracowniczy i usługi związane z wystawami, konferencjami i wydarzeniami sportowymi i rozrywkowymi.

W ramach odwróconego VAT-u, zamiast naliczania tego podatku na fakturze, należy wpisać na niej formułę jasno wskazującą na to, że nabywca ma obowiązek naliczenia i zapłacenia VAT-u od usługi której wartość netto obejmuje faktura. Może to być np. formuła: "Reverse charge".

Na fakturze należy także podać numer rejestracyjny nabywcy CVR lub SE-nummer. Jeśli firma polska zarejestrowana jest jako płatnik podatku VAT w Danii (np. w związku z faktem świadczenia usług osobom fizycznym), musi ona podać na fakturze nadany jej przez duński Urząd Skarbowy (SKAT) nr SE. Jeśli firma nie jest  zarejestrowana jako płatnik podatku VAT w Danii, podaje na fakturze swój polski NIP.

W przypadku świadczenia usług firmom, które nie są zarejestrowanymi płatnikami VAT, duński odbiorca usług ma obowiązek dokonania rejestracji do celów podatku VAT i zapłacenia duńskiego VAT-u od świadczonej przez firmę zagraniczną usługi. Nowe regulacje, pozwalają firmom polskim nie będącym płatnikami VAT w Danii nadal otrzymywać zwrot tego podatku od opodatkowanych nim kosztów poniesionych na terenie Danii (np. zakup materiałów, narzędzi itd.).

Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronach internetowych duńskiego Urzędu Skarbowego (SKAT) – skat.dk  Jeśli firma polska pozostaje zarejestrowanym płatnikiem VAT w Danii, wpłaca należny VAT na następujące, uruchomione w roku 2009 specjalnie dla płatności zagranicznych konto SKAT-u:

IB AN DK5102164069061125SWIFT-code: DABADKKK Account-number: 0216 4069061125   Danske Bank A/S Holmens Kanal 2-121092 København K

                                                                               

Jeśli firma dokonuje zakupów w innym zagranicznym przedsiębiorstwie (korzysta z poddostawcy/podwykonawcy), staje się płatnikiem podatku VAT i musi dokonać rejestracji do celów podatku VAT w Danii. Musi sama naliczyć i zadeklarować VAT zgodnie z przepisami o odwróconym obowiązku podatkowym. Musi także zaksięgować VAT w swoim sprawozdaniu finansowym oraz uwzględnić naliczony VAT w swojej deklaracji podatkowej. 

Należy zwrócić uwagę na fakt, że firma polska korzystająca z zagranicznych poddostawców/podwykonawców ma obowiązek naliczyć i zadeklarować VAT także w przypadku, kiedy poddostawca/podwykonawca nie napisał na fakturze formuły "Odwrócony obowiązek podatkowy - nabywca rozlicza VAT”.

Jeśli poddostawca/podwykonawca błędnie naliczył jednak VAT na fakturze, nie można go odliczyć. W takim przypadku należy zwrócić się o nową, poprawną fakturę.

Wypełniając deklarację VAT, w przypadku korzystania z poddostawcy/podwykonawcy, podatek VAT dotyczący usług budowlanych i leasingu pracowniczego (dostarczanie siły roboczej) należy podać w oddzielnej rubryce na deklaracji podatkowej.

Wszelkie wątpliwości dotyczące podatku VAT należy wyjaśniać w duńskim Urzędzie Podatkowym (SKAT) - (nr tel. +45 72 22 18 18, skat.dk )